سفرنامه

استانبول ،همیشه زنده

اصلا و ابدا بی دلیل نیست که استانبول این نگین بی بدیل مشرق زمین سالیانه بیش از 15 میلیون توریست و گردشگر را از سرتاسر گیتی پذیرایی میکند.

استانبول به معنی واقعی کلمه یه تاریخ زنده و تمثیلی زنده از پیوند سنت و مدرنیته و گذشته و اکنون است.شهری پویا و خلاق و با مردمانی که حالا دیگر گردشگران را دوست و همدم زندگی روزمره شان میشناسند…..

استانبول را باید دید و از آن لذت برد….

با این ۱۷ تصویر از دیدنی های ترکیه عاشق سفر به استانبول خواهید شد!

استانبول، شهری که در آن آسیا و اروپا به هم متصل می شوند و شهری که یکی از شگفتی های تاریخ و نوآوری معاصر است. استانبول که در زمان قسطنطنیه به دلیل فرهنگ غنی خود در دنیا زبان زد بود، حال نیز به دلیل زیبایی های بی نظیرش معروف است. شاید یکی از مهمترین دلایل محبوبیت تور استانبول نیز همین باشد، در ادامه با ۱۷ تصویر از دیدنی های استانبول روبه رو خواهید شد.

۱.مسجد ایاصوفیه استانبول ترکیه – Hagia Sophia

ایاصوفیه پیش از آنکه عنوان بزرگترین کلیسای جامع جهان را به خود اختصاص دهد، در سال ۵۳۷ میلادی به عنوان کلیسای بیزانس ساخته شد و در سال ۱۴۵۳ به یک مسجد عثمانی تبدیل شد و اکنون به عنوان موزه معماری و هنر تاریخی ترکیه را به نمایش گذاشته است.

 

۲.تنگه بسفر استانبول ترکیه از دیدنی های استانبول – The Bosphorous

تنگه بسفر نه تنها دریای سیاه را با مدیترانه متصل می کند، بلکه استانبول را بین دو قاره، اروپا و آسیا نیز تقسیم می کند. تنگه بسفر یکی از مهم ترین تنگه های این دنیاست و از قدیم تا به عصر امروز به عنوان مرز آب شیرین مهم ترکیه درخشان جلوه کرده است. تنگه بسفر حاشیه مسکونی دوره های بیزانس و عثمانی بوده و حال نیز به عنوان مکانی دیدنی، تفریحی و مکانی مناسب برای قایق سواری می باشد.

 

۳. آب انبار باسیلیکا استانبول ترکیه از دیدنی های استانبول – Basilica Cistern

آب انبار باسیلیکا مخزن آب زیرزمینی فوق العاده جالب و جذاب زیر سطح شهر استانبول، زیر ایاصوفیه است. آب انبار باسیلیکا ۵۲ پله زیر زمین است و دارای ۳۳۶ ستون و ظرفیت بالقوه برای ذخیره ۱۰۰ هزار تن آب را دارد.

۴.پل بسفر استانبول ترکیه از دیدنی های استانبول – Bosphorus Bridge

یکی از سه پلهای معلق در تنگه بسفر، که اخیرا به نام “پل شهدای ۱۵ جولای” نامگذاری شده، دو قاره اروپا و آسیا را به هم متصل می کند. منظره زیبایی که در کالیفرنیا می توان دید، همانند چیزیست که که در استانبول خواهید دید. این پل در حال حاضر ۲۵ امین پل تعلیق طویل در جهان است. 

۵.مسجد آبی استانبول ترکیه از دیدنی های استانبول – Blue Mosque

مسجد سلطان احمد که به دلیل کاشی های دیواری آبی رنگ نقاشی شده اش به نام مسجد آبی شناخته شده است ، هنوز هم محلی برای عبادت اهالی ترکیه است. به دلیل طراحی معماری فوق العاده زیبایش که شامل عناصر بیزانس و اسلامی می شود در لیست جاذبه توریستی محبوب ترکیه نیز شناخته شده است، گفتنی است که مسجد آبی یکی از ۳ مساجد ۶ مناره ترکیه می باشد.

۶.پله های رنگین کمانی استانبول ترکیه از دیدنی های استانبول – Rainbow Steps

در طول سفر با تور ترکیه، یک محله رنگارنگ از جنس رنگین کمانرا در محله آرتی سیهنگر استانبول خواهید دید. مهندس جنگلداری بازنشسته ای در چهار روز برای هدیه دادن لبخند به لب مردم پله ها را تبدیل به رنگین کمان کرد، پس از آن دولت محلی به شدت واکنش نشان داد و پله های بتنی را دوباره خاکستری رنگ کرد، اما،  پس از خشم عمومی، پله ها رنگ خود را باز گرفتند و دوباره رنگین شدند.

۷.خانه قرمز در مسیر حکیم باشی – Hekimbaşi Yalisi

از زمان اقامت دادگاه پزشکی، صالح افندی در خانه قرمز، این خانه یکی  از اماکن دیدنی بسیار جذاب و کنجکاور برانگیز در استانبول ترکیه بوده است.

۸.گربه های استانبول ترکیه از دیدنی های استانبول

اگر شما فرد گربه دوستی هستید، استانبول شهری دوست داشتنی برای شماست. گربه ها بخشی از ساکنین استانبول شده اند و همه جا می توانید آنها را ببینید. 

۹. یِرِباتان جادَسی استانبول ترکیه از دیدنی های استانبول – Yerebatan Caddesi

سفر خود به شهر تاریخی استانبول را با بازدید از ساختمان های رنگارنگ محله یِرِباتان جادَسی روشن کنید، درست در نزدیکی ایاصوفیه و مخزن آب انبار تاریخی ترکیه محله ای به نام یِرِباتان جادَسی وجود دارد که مقصدی مناسب برای فرار از شلوغی های شهر استانبول است. 

 ۱۰.قایق های رستورانی ساندویچ ماهی – Eminönü Fish Sandwich Boats

اگر می خواهید استانبول را به نوعی دیگر حس کنید، سری به قایق های سنتی استانبول به سمت پل گالاتا در دهان شاخ طلایی بروید، جایی که در آن رستوران های شناور زیادی وجود دارد و می توانید یک ساندویچ ماهی خوشمزه سفارش دهید. بیش از یک قرن پیش، ماهیگیران پرآوازه زیادی خود را از بسفر و دریای مرمره برای فروش ماهی خود را به پل میرساندند و برخی ماهی را طبخ و به عنوان یک میان وعده غذایی ارزان به فروش می رساندند.

۱۱. کاخ توپکاپی استانبول ترکیه از دیدنی های استانبول – Topkapi Palace

کاخ توپکاپی استانبول یکی از زیباترین دیدنی های ترکیه و البته میراث جهانی یونسکو است که در آن زیباترین نمونه های معماری عثمانی با طرح های شگفت انگیزی را در دیوارها و سقف های تزئین شده اش می توان دید. کاخ توپکاپی درواقع باقی مانده بخش کوچکی از بزرگی و جلال سلطان محمود عثمانی ترکیه در استانبول می باشد. در طول سفر به استانبول ترکیه بازدید از کاخ توپکاپی از باید های سفر است، سفر به ترکیه را با بازدید از کاخ توپکاپی کامل کنید! 

۱۲. برج گاتالا استانبول از دیدنی های استانبول – Galata Tower

برج گاتالا استانبول ساختمانی شبیه به آنچیزیست که در داستان ها از آن شنیده اید، مکای مناسب برای عکاسی و تماشای زاویه ای نو از شهر زیبای استانبول. علاوه بر این یک رستوران خوب یز در بلای برج گاتالا نیز وجود  دارد. 

۱۳. ترموا استانبول ترکیه

استانبول داری سرویس حمل و نقل مختلف و متفاوتیست، برای بازدید از شهر استانبول ترکیه می توانید از ترموا برای گشت و گذار استفاده کنید، استفاده از ترموا و گذر از دل شهر بسیار جالب است، بدین دلیل است که در طول سفر به استانبول استفاده از آن را به شما توصیه می کنیم .

۱۴. مسجد سلیمانی استانبول از دیدنی های استانبول ترکیه – Süleymaniye Mosque

در شهری که در آن بیش از  ۳۰۰۰ مسجد وجود دارد، بدیهیست که زیباترین مساجد تاریخی را در آن ببینید. هر مسجد در این شهر داستان مخصوص به خود را دارد و مسجد سلیمانیه از زیبایی دومین شهر بزرگ دنیاست. این مسجد نمونه ای استثنایی از معماری عثمانی در قرن شانزدهم است و مقبره های سلیمان و همسرش هاکی هورم نیز در این مسجد قرار دارند.

۱۵. توپانی امیره استانبول ترکیه – Tophane-i Amire

توپانی امیره استانبول یکی از بناهای به جا مانده از قرن ۱۵ ام است که می توان آن را یکی دیگر از شاهکار های دوره سلطان محمد خواند. امروزه توپانی امیره به عنوان بنا نمایشگاهی هنر های مختلفی استفاده می شود و مکانی ایده ال برای میزبانی نمایشگاه های هنری می باشد.

۱۶. موزه صکپ صبنچی استانبول ترکیه از دیدنی های استانبول – Sakıp Sabancı Müzesi

موزه صکپ صبنچی استانبول ترکیه با منظره ای از تنگه بسفر و فضای سبز روزگاری ویلای مهمد علی حسن، شاهزاده مصری بوده است و به دلیل وجود مجسمه اسب سوار فرانسوی، همه این ویلای باشکوه را به نام “عمارت اسب” می شناختند. امروز از این عمارت به عنوان محل برگزاری موزه موقت مجموعه نقاشی های ترکیه و نمایشگاه های موقت هنرمندان معاصر استفاده می شود.

۱۷. موزه کریه استانبول از دیدنی های اتانبول ترکیه – Kariye Museum

کلیسای ارتدکس سابق یونان در حال حاضر موزه کریه استانبول است که پر است از مجموعه های نقاشی های زیبا، موزاییک کاری های چشگیر و گنبد های دیدنی است. درواقع این موزه نقاشی تکه ای کوچک از بهشت است که در طول سفر با تور ترکیه نمی توان به سادگی از تماشای آن گذشت.

 

نظرات کاربران

از درج نظرات توهین آمیز و یا حاوی لینک های تبلیغاتی جلوگیری خواهد شد. از ارسال لینک در مطالب ارسالی خودداری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *