سفرنامه

اصول و آداب غذاخوردن رسمی

آداب صحیح غذا خوردن در رستوران لوکس

حتماً برایتان پیش آمده یا در آینده‌ای نزدیک پیش خواهد آمد که یک رستوران لاکچری را تجربه کنید. هرچیز آدابی دارد. همانطور که آداب اجتماعی در برخورد با افراد مهم است، رستوران رفتن هم، به خصوص زمانی که به یک رستوران مجلل می‌رویم، آداب مخصوص خود دارد.
برای مثال اگر جزو آن دسته افرادی هستید که در فلافل فروشی، هر یک عدد فلافل را در دو نان باگت قرار داده و نوشابه را با شیشه و بدون نی میل می‌کنید، قاعدتاً زمانی که به یک رستوران مجلل می‌روید یا به یک مجلس شام دعوت شده‌اید، نمی‌توانید رفتارتان را که در فلافل فروشی دارید، تکرار کنید.

شاید آدابی مانند استفاده از قاشق و چنگال و نحوه‌ قرار دادن آن و… بدانید؛ اما می‌خواهم به نکاتی اشاره کنم که به شما کمک بزرگی خواهد کرد تا چطور مانند یک حرفه‌ای، باکلاس رفتار کنید.با سفرنامه همراه باشید

از بدو ورودتان شروع می‌کنیم:

میز غذا، کمد شما نیست!

شاید دیده باشید افرادی که به رستوران می‌آیند و موبایل و کیف پول و کیف دستی و هر آنچه که دارند را روی میزشان می‌گذارند. لطفاً رعایت کنید. قرار دادن این وسایل بر روی میز ممکن است باعث آزار همراهتان یا پیشخدمت‌ها شود. وسایل اضافه را در کیف و کیف‌تان را در صندلی کناری یا روی زمین قرار دهید.

دستمال سفره را همانند دستمال کاغذی مچاله نکنید!

خب، حالا پشت میز نشستید. اگر بر روی میز و در قسمتی که نشسته‌اید برایتان دستمال سفره گذاشته‌اند، آن را بردارید و روی پاهایتان بگذارید. از دستمال سفره فقط برای تمیز کردن مختصر دهان استفاده کنید نه چیزی بیشتر. اگر ناچارید میز را برای مدتی کوتاه ترک کنید، دستمال را روی صندلی‌تان بگذارید. این کار به گارسون اعلام می‌کند شما بازخواهید گشت. سپس دستمال را تا کرده و سمت چپ بشقاب‌تان قرار دهید.                                                      

آرام‌ تر، صحبت کنید!

بهتر است منتظر بمانید تا زمانی که پیشخدمت رستوران به میز شما نزدیک شد، او را با اشاره‌ نگاهتان صدا بزنید. اگر متوجه نشد انگشت اشاره‌‌تان را کمی بالا بیاورید و به آرامی صدا بزنید. حتی اگر تعدادتان زیاد است، رعایت حال بقیه افراد را هم کرده و آرام‌تر صحبت کنید. اگر شخصی آشنا در میزی در آن سمت رستوران قرار دارد، لزومی ندارد کل رستوران از مکالمات شما با خبر شوند. بلند شوید و به آن سمت روید و آرام و ملایم با او احوالپرسی کنید.

ترتیب چینش میز را بدانید!

معمولاً در رستوران‌های لوکس و لاکچری، روی هر میز چندین کارد و چنگال وجود دارد که در دوطرف هر بشقاب چیده شده است. چنگال‌ها در سمت چپ و کارد و قاشق در سمت راست بشقاب قرار می‌گیرد. نزدیکترین کارد و چنگال برای غذای اصلی سرو می‌شود. برای خوردن سالاد از چنگالی که در یکی مانده به آخر سمت چپ بشقاب‌تان است، استفاده کنید. دورترین قاشق و کارد و چنگال هم برای پیش غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

آداب نشستن را رعایت کنید!

هر از گاهی دور دهان‌تان را با دستمال تمیز کنید. غذای‌تان را به تکه‌های کوچکی قسمت کنید تا مجبور نشوید دهان‌تان را بیش از حد باز کنید. همچنین اگر گوشت یا مرغ و ماهی میل می‌کنید، قبل از برش دادن تکه‌ جدید، تکه‌های قبلی را تمام کنید. پیش از نوشیدن لبان‌تان را تمیز کنید تا رد چربی بر لبه‌ لیوان‌تان نمایان نشود. هنگامی که در حال نوشیدن هستید به داخل ظرف نگاه کنید. نگاهتان را به افراد دیگر ندوزید. صاف نشسته و به هیچ عنوان حین خوردن غذا آرنج‌تان را روی میز نگذارید. هنگامی که غذای‌تان را میل کرده و تمام کردید، دست‌تان را روی زانو و یا مچ دست‌تان را روی میز قرار دهید.  

طرز صحیح دست گرفتن قاشق و چنگال ؟

برای بریدن و خرد کردن غذا، چنگال را با دست چپ و کارد را با دست راست گرفته و سپس با چنگال آنچه را که می‌خواهید ببرید، محکم نگه دارید و آن را با کارد ببرید. بعد از آن، چنگال را به دست راست منتقل کرده و میل کنید. البته پیش از همه‌ این موارد، می‌توانید غذایی سفارش دهید که صرف آن با چنگال یا قاشق و چنگال مقدور باشد و غذاهایی که باید با دست خورده شوند را به موقعیت‌های غیر رسمی اختصاص دهید.

اما چه غذاهایی را می‌توان با دست خورد؟ تکه نان، بلال، گوشت‌دنده‌ها، صدف و خرچنگ خوراکی، مرغ سوخاری، ساندویچ، میوه‌های کوچک، شیرینی، سیب‌زمینی سرخ کرده، چیپس و پیتزا.

سرمیز راجع به غذا نظر ندهید!

درست است که هرکس ذائقه‌ خود را دارد. ممکن است شما غذا را نپسندید و در نظرتان شور یا بی‌نمک باشد. کمی خویشتن‌دار باشید. لازم نیست مدام زیر گوش فرد کناری‌تان، از شفته بودن برنج یا گوشت خورش شکایت کنید. می‌توانید بدون سر و صدا، به آرامی از گارسون بخواهید ظرف غذایتان را عوض کند. 

غذایتان را میل کردید؟ نوش جان! با بشقاب کاری نداشته باشید لطفاً

بعد از اینکه غذایتان را تمام کردید، بشقاب را به سمت جلو هل ندهید. اگر مجبورید منتظر اتمام غذای سایرین باشید، با باقیمانده‌ چیزی که در بشقاب‌تان است، بازی نکنید. بشقاب را به حال خود رها کنید خواهشاً. جالب است بدانید در اتیوپی غذا را با دست و آن هم در یک ظرف مشترک می‌خورند. دراصل آن‌ها بشقابی ندارند که پس از اتمام غذا، آن را به سمت جلو هل دهند!

  
غذا در یک رستوران شیک، نوش جان‌تان !

در موقع خروج همهمه نکنید، بلکه با متانت و آهسته رستوران را ترک کنید. جابجایی صندلی‌ها و اشیاء دیگر روی میز را به عهده پیشخدمت‌ها بگذارید. اگر در رستوران لاکچری مهمان هستید، هرگز باقیمانده‌ غذایتان را با خود به منزل نبرید.

 

اما برای کسانی که دوست دارند بیشتر در مورد نحوه صحیح غذا خوردن یاد بگیرند…

دستمال سفره

این اولین چیزی است که قبل از هرکار دیگری باید به آن توجه کنید.

 • هنگام نشستن بر سر میز، دستمال را باز کرده و روی پاهای خود قرار دهید. هرگز (!!) دستمال سفره را درون لباس یا پیراهن خود قرار ندهید.

اگر می‌خواهید موقتا میز را به دلایلی ترک کنید، کافی است دستمال را روی صندلی خود بگذارید. در پایان غذا هم دستمال را تا کرده و آن را سمت چپ بشقاب خود قرار دهید.

علاوه بر این موارد، دقت کنید که دستمال برای تمیز کردن اطراف دهان با ضربات آرام می‌باشد. بنابراین، هیچ وقت دستمال را روی پوست خود نکشید.

زمان شروع غذا خوردن

اگر تعداد افراد حاضر بر سر میز کم است، صبر کنید تا غذای همه سرو شود، سپس شروع به خوردن کنید. اما در مورد مراسم‌‌‎های پرجمعیت یا ملاقات‌های کاری، حق انتخاب با شماست. می‌توانید تا زمان سرو غذا برای همه صبر کنید، و یا قبل از آن و به دعوت میزبان، شروع به میل کردن غذای خود کنید.

نحوه استفاده از قاشق سوپ‌خوری

اگر به عنوان پیش غذا قرار است سوپ میل کنید، دانستن این نکات بسیار مهم است:

 • در زمان خوردن سوپ، بشقاب باید روی میز بماند. قاشق را از مرکز ظرف به کناره‌ها بکشید تا از سوپ پر شود.
 • قاشق را لبالب پر نکنید. کافی است نیمی از آن پر شود.
 • قاشق را به طرف دهان خود ببرید و هرگز برای خوردن سوپ، سر خود را به سمت ظرف و قاشق نبرید.
 • از لبه قاشق سوپ را بنوشید و قاشق را کامل در دهان خود قرار ندهید.

راستی حواستان باشد که قاشق سوپ‌خوری گود است و با قاشق غذاخوری تفاوت دارد.

نحوه خوردن نان

نان درواقع مثل غذاهای انگشتی یا همان فینگرفود می‌ماند، بنابراین نباید آن را با کارد و چنگال میل کنید. آداب صرف نان به صورت جدا کردن تکه‌های کوچه به وسیله دست است به طوری هر تکه با یک یا دو بار گاز زدن تمام شود.

نحوه استفاده از کارد و چنگال

در هنگام سرو غذا، به احتمال زیاد با بشقاب غذایی مواجه خواهید شد که برخلاف وعده‌های روزمره با قاشق و چنگال خورده نمی‌شود، بلکه نیاز است از کارد و چنگال استفاده کنید.

یادتان نرود، چنگال همیشه در دست چپ شما و کارد در دست راست شما قرار می‌گیرد (مگر اینکه چپ دست باشید!).

اگر غذای شما تمام نشده است و می‌خواهید برای مدتی میز را ترک کنید، یا از نوشیدنی خود میل کنید، کارد و چنگال خود را مشابه یک عدد 8 فارسی داخل بشقاب قرار دهید. در پایان پذیرایی هم کارد و چنگال را موازی هم و در وسط بشقاب مشابه عدد 11 مورب فارسی قرار دهید.

 

نحوه خوردن مرغ و غذاهای استخوان‌دار

هرگز، هرگز، و هرگز، غذاهای استخوان دار که در شرایط غیر رسمی با دست خورده می‌شوند را در مهمانی‌های رسمی با دست نخورید! این نوع غذاها باید حتما با کارد و چنگال و همانطور که قبل گفتیم میل شوند.

نوشیدنی‌ها

اگر تشنه شدید یا می‌خواستید برای دقایقی غذای خود را کنار گذاشته و از نوشیدنی خود لذت ببرید، قبل از هرچیز قاشق و چنگال (یا کارد و چنگال) خود را داخل بشقاب قرار داده و سپس برای برداشتن لیوان اقدام کنید.

بیشتر بخوانید:

تعامل معماری و صنعت توریسم / روایت متفاوت از معماری هتل‌ها در ایران

 

نظرات کاربران

از درج نظرات توهین آمیز و یا حاوی لینک های تبلیغاتی جلوگیری خواهد شد. از ارسال لینک در مطالب ارسالی خودداری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. انسیه گفت:

  عالی

 2. علیرضا گفت:

  واقعا جالب بود.