سفرنامه

چگونه یک سفرنامه جذاب بنویسیم

چگونه سفرنامه بنویسیم؟

شرط اول برای انجام هر کاری علاقه است. در سفرنامه نویسی هم علاقه شرط لازم است، هر چند که شرط کافی نیست! برای اینکه بتوانید دیده های خود را در قالب کلمات ثبت کنید، باید نگاه تیزبین و کنجکاوی هم داشته باشید. خبرخوب این است که امروزه، تصویر هم به کمک واژه آمده است. پس چند نکته را به خاطر داشته باشید تا بتوانید سفرنامه هایتان را به مرحله نگارش در آورید.

سفرنامه نویسی

• این نکات را همیشه به یاد داشته  و یا بعنوان یک راهنما و بسته آموزشی بهمراه داشته باشید: تمرین نوشتن، فعال کردن حسگرهای نوشتن و خواندن سفرنامه. هر چه بیشتر بخوانید و بنویسید و ببینید، قلم تان قوی تر خواهد شد.

• با نوشتن در مورد نوع سفرتان آغاز کنید. هوایی، زمینی و یا دریایی بوده است. اگر در مورد مزایا و معایب آن هم بنویسید که خیلی خوب است.
• یادتان نرود که منظره ها و دیده هایتان در طول مسیر را شرح بدهید. تا آنجا هم که می شود، دقیق آدرس بدهید. مثلا فقط نگویید با قطار باکو-تفلیس سفر کردم. نوع قطار یا حتی ساعت حرکت را هم بگویید.
• نوشتن در مورد محل اقامت و نوع امکانات و فضای آن می تواند جالب باشد. بالاخره شما شب را در جایی اتراق کرده اید.
• رستوران ها، کافه ها و پاتوق های شبانه را فراموش نکنید. بد نیست چند عکس را هم بگنجانید و اگر ممکن است، کمی هم از قیمت و فضای آنجا بگویید.
• معرفی غذاهای محلی، رسوم مردم و مقایسه آن با دیگر تجربه های شما هم می تواند جالب به نظر برسد. ضمن اینکه اگر چیزی میل می کنید، بگویید که حداقل از چه موادی درست شده است!
• اشاره به مناطق دیدنی و تاریخی منطقه و مقایسه امکانات و سرویس دهی به گردشگران در آن ها برای تکمیل اطلاعات سفرنامه شما بسیار مفید خواهد بود. معرفی مناطق طبیعی و زیبا همانند ساحل ها، جنگل ها و غیره در کنار مناطق تاریخی و دیدنی لازم به نظر می رسد. توصیف آنچه دیده اید و احساسی که از دیدن این مناطق به شما دست داد نیز به جذابیت سفرنامه اضافه می کند. اگر موفق به دیدن یک محل تاریخی و یا دیدنی در منطقه ای نشده اید آن را ذکر کنید تا دیگران از وجود آن در آن محل مطلع شوند و برای دیدنش اقدام نمایند.
• اصول نگارشی را فراموش نکنید. تلاش کنید در پایان چندین توصیه را هم اضافه کنید. اینکه چقدر پول کافی خواهد بود و یا با کدام وسیله می توان راحت تر سفر کرد؟

خب بیایید یک بار دیگر مطالبمون رو مرور و تکمیل نماییم:

چگونه سفرنامه جذاب بنویسیم؟

سفر  و گردشگری  از سرگرمیهای بسیار لذت بخش  بی‌نظیر هر آدمی است و هر سفر  با توجه به روح آموزندگی آن برگ تازه‌ای از زندگی هر فرد ورق می‌زند. شاید نام سفرنامه که به گوشتان می‌خورد به یاد کتاب‌های قدیمی و سفرنامه‌های قطور تاریخ‌دانان و عالمان بیفتید. اما نوشتن سفرنامه لذتی بی حد و حصر دارد. اگر تا به حال سفرنامه ننوشته‌اید، بهتر است از سفرهای کوتاه شروع کنید.

در واقع پیشنهاد می‌کنیم حتما در مورد سفرهای خود چند خطی بنویسید و آن‌ها را جمع‌آوری کنید. در این مطلب به شما می‌گوییم که چطور یک سفرنامه کوتاه و خوب و در عین حال جذاب بنویسید.

نخستین شیوه نوشتن سفرنامه که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم، روش سنتی آن است که در واقع نوشتن در دفترچه است، بعد از آن می‌توانید سفرنامه خود را در روزنامه‌ها و مجلات چاپ کنید. دومین روش، روش مدرن‌تر است که امروزه بسیار رایج شده است. حالا با گسترش اینترنت افراد بیشتر به سمت وبلاگ نویسی و اشتراک تجربه سفر خود در شبکه‌های اجتماعی روی آورده‌اند.

بهتر است جوری از لحظه از لحظه سفرتان بنویسید که مخاطب تصور کند که همراه شما در سفر است. می‌توانید جوری بنویسید که مطالب شما مرجعی برای سفر دیگران شود؛ جوری بنویسید که هر کس که قصد سفر داشت به سفرنامه شما مراجعه کند و از تجربیات شما بهره ببرد. ساده و روان بنویسید و از ته دلتان صحبت کنید. به حرف‌هایتان پیچیدگی ندهید تا مخاطبانتان راحتر با شما ارتباط برقرار کنند و بیشتر شما را دنبال کنند. اگر در شبکه‌های اجتماعی قصد به اشتراک گذاشتن سفرنامه خود را دارید، سعی کنید از همان روز نخست لحظه‌های خود را با مخاطبان در میان بگذارید.

راهنمای نوشتن سفرنامه

عکس فراموش نشود! عکس و بطور کلی داده های تصویری بهترین محتوایی است که می‌توانید با آن توجه مخاطبین را به مطلب خود جلب کنید. سعی کنید از تمام جنبه‌های جالب و هیجان انگیز سفر خود عکس و فیلم تهیه نموده و آن‌ها را از طریق رسانه های اجتماعی و یا صفحات اختصاصی و وبسایت خودتان به اشتراک بگذارید. بهترین رسانه ممکن برای یک سفرنامه نویس حرفه ای بی شک داشتن یک وبسایت مختص به خود میباشد، از چالش‌های سفر خود از خوشی ها و لذتها و سختی ها نیز بگویید تا افرادی که قصد سفر به آن محل را دارند، با خواندن سفرنامه شما بتوانند راحتر در مورد آن محل تصمیم بگیرند و به آن سفر کنند.

علاوه بر تمام این اطلاعات، جنبه اخلاقی موضوع ایجاب میکند که اطلاعات صحیح و موثق را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید. همه چیز را همان‌طور که هست و با رعایت نهایت امانتداری بگویید تا بتوانید اعتماد مخاطبان را نسبت به خود جلب کنید. بگذارید سفرنامه شما راهنمای سفر دیگران هم بشود. از طرق مختلف دسترسی به آن مکان گرفته تا مکان‌های گردشگری، افرادی که در این مکان با آن‌ها دیدار کرده‌اید، غذاهای محلی و رستوران‌هایش و چالش‌ها و مشکلات و مسائلی که فکر می‌کنید دیگران هنگام سفر به این مکان باید بدانند، بنویسید.

مطلب کامل و جامع  و در عین حال موجز و تا حد امکان مختصر بنویسید که هر کسی بتواند از آن مطلب استفاده کند. سفرنامه خود را با عکس‌های جذاب و دیدنی در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام یا کانال تلگرام منتشر کنید. بعدها حتی می‌توانید آن‌ها را چاپ کنید.

پس یادتون باشه کخ  از همین امروز سفرنامه نویسی رو تو اولویتهای کاریتون قرار بدین و با کمال مسرت باطلاع میرسانیم که وبسایت سفرنامه آماده درج و بازنشر سفرنامه های شما و با نام خودتان بوده و خوشحال میشویم سفرنامه های شما عزیزان را از این طریق با سایر دوستان و همراهان به اشتراک بگذاریم.

نظرات کاربران

از درج نظرات توهین آمیز و یا حاوی لینک های تبلیغاتی جلوگیری خواهد شد. از ارسال لینک در مطالب ارسالی خودداری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *