سفرنامه

عکاسی از غذا در سفر

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که بعد از دیدن یک غذای خوش آب و رنگ دست به گوشی شوید و فاز عکاسی  غذا بگیرید اما معمولا عکس‌های غذا آنطور که توقع داریم از آب در نمی‌آیند. گرفتن یک عکس خوب از غذا در بهترین زمان ممکن می‌تواند مشکل ساز باشد و همه ما می دانیم که اگر اینستاگرام نبود این مشکل هرگز پیش نمی‌آمد.

نگران نباشید، ما نظرات کارشناسان عکاسی غذا را جمع آوری کرده‌ایم تا با استفاده از نکات ارائه شده توسط آنها دقیقا بدانید که چگونه از غذاها عکاسی کنید؟

نکات مورد نیاز برای عکاسی غذا

چندین قاعده ساده وجود دارد که می توانید از آنها پیروی کنید تا عکس‌هایی زیبا از غذا داشته باشید:

 • قبل از غذا. در مورد اندازه آن، شکل، ارتفاع و آنچه در مورد آن غذا منحصر به فرد است فکر کنید.
 • نور طبیعی برای عکس های غذا بهترین گزینه است اما سعی کنید از نور مستقیم خورشید دوری کنید، زیرا می تواند سایه های خشن ایجاد کند.
 • اگر شما یک دوربین حرفه‌ای یا تجهیزات عکاسی از غذا ندارید، نگران نباشید این روزها می توان با هر نوع گوشی هم عکاسی غذا را تمرین کرد.
 •  در مورد ترکیب عکس خود بیشتر فکر کنید : فضای عکس را بیش از حد شلوغ نکنید به یک پس زمینه کاملا بی رنگ فکر کنید، عکس گرفتن از چند زاویه مختلف را بررسی کنید و وقتی مطمئن شدید که به اندازه کافی در بشقاب رنگ و بافت دارید عکس خود را بگیرید. رنگ‌های خنثی را انتخاب کنید، چیزی که باعث می شود غذا واقعا خودش را نشان دهد. انتخاب یک پس زمینه خنثی مانند یک سینی سیاه و سفید همه چیز را برجسته نشان می‌دهد.
 • صحنه را تنظیم کنید و سعی کنید چیزی را که به طور خاص مربوط به آن کشور یا منطقه است، ضبط کنید.
 • اگر احساس می کنید دقیقا نمی‌دانید چه نمونه عکس غذایی داشته باشید نگاهی به عکس‌های غدای پرطرفدار شبکه‌های اجتماعی داشته باشید اما همیشه به یاد داشته باشید که رنگهای پر جنب و جوش، بافت های مختلف و نورپردازی مناسب به شما کمک زیادی می کنند.

خطوط و لایه ها

شما می توانید از مواد تشکیل دهنده برای ایجاد خطوط و افکت‌های لایه ای در تصاویر خود استفاده کنید. این تکنیک ترکیبی است که توسط عکاسان استفاده می شود تا مخاطبان خود را به موضوع اصلی هدایت کنند.

مانند یک قاشق، که یک خط خوب را تشکیل می دهد، بیننده را مستقیم به کاسه غذا که موضوع اصلی غذا است هدایت می کند.

نور طبیعی و فضا برای گرفتن عکس. در رستوران ها، از میز کنار پنجره استفاده کنید و باز هم از نور مستقیم خورشید بپرهیزید.

گاهی یک فضای شلوغ هم بد نیست از اشیا مرتبطی استفاده کنید که توجه بیینده را جلب می‌کنند یک ظرف ترشی یا سالاد یا ظرف سبزی هم می‌تواند فضای عکس را زیبا کنند.

برای عکاسی از غذاهای پر رنگ و آب سعی کنید شلوغی صحنه را به حداقل برسانید تا زیبایی غذا را نشان دهید و برای غذاهای ساده‌تر شلوغی صحنه را بیشتر کنید تا یک عکس جذاب ایجاد شود.

عکاسی غذا در سفر

گرفتن عکس های غذایی در حالی که سفر می‌کنید یک بخش محوری است. با داشتن عکس‌هایی جذاب از غذا می‌توانید فالوورهای زیادی در شبکه‌های ااجتماعی از جمله اینستاگرام داشته باشید:

با دنبال کردن این ترفندهای ساده، هر ببینده‌ای را تشویق خواهید کرد که بر روی عکس‌های غذای شما کلیک کنند.

 • فلش را خاموش کنید، بله، لطفا. فلش این قدرت را دارد که باعث پنهان شدن جزئیات بافت غذا شود و عکس را غیر واقعی کند که چندان مطلوب نیست.
 • یک عنصر انسانی را در عکس وارد کنید تا عکس طبیعی‌تر باشد.
 • از بافت و رنگ میز برای پشت صحنه عکس استفاده کنید، مثلا اگر میز شما چوبی است حتما از بافت چوب برای جذاب شدن عکس استفاده کنید.
 • گرفتن عکس در بازارهای محلی کشاورزان و افرادی که در خیابان غذا می‌فروشند را حتما در لیست خود قرار دهید.
 • سعی کنید تصاویر را با زوایای مختلف، ترجیحا زاویه های جانبی و از کنار ظرف غذا، پس زمینه تار بگیرید و همیشه یک کاراکتر را به عکس اضافه کنید.
 • هنگام عکاسی از جلوی غذا، سعی کنید با پیش زمینه و پس زمینه عالی بازی کنید. از  فضاهای خالی برای توضیح بیشتر در مورد یک داستان استفاده کنید. ظرف اصلی خود را با مواد تشکیل دهنده و مواردی که مربوط به غذا هستند، پر کنید. مواد اولیه، سس ها، روغن ها و ظروف پخت و پز می تواند نشان دهد که چگونه غذا پخته شده است.
 • قوطی ها، شیشه ها، گیاهان، عینک، پارچه ها می توانند در باره منشا غذا یا فصل اطلاعات بدهند، قرار دادن چند مورد در پیش زمینه و پس زمینه قطعا داستان عکس شما را جذاب می‌کند.
 • مهم است که تصاویر غذایی را ویرایش کنید تا کیفیت تصویر آنها افزایش یابد. برای ویرایش تصاویر از اپلیکیشن‌های Snapseed، Lightroom، VSCO و Adobe Lightroom و فتوشاپ استفاده کنید.

برای عکاسی از غذا نیاز به تجهیزات گرانقیمت ندارید

برای عکاسی از غذا به تجهیزات حرفه‌ای نیاز ندارید بلکه به چشمانی قدرتمند نیاز دارید، از آنچه می‌بینید لذت ببرید و از تجهیزاتی ساده استفاده کنید و از لنزهای بسیار بزرگ استفاده کنید تا سادگی عکس‌های شما را جذاب‌تر کند.

از روستاهای ماهیگیری در کنار ساحل و افراد محلی عکاسی کنید این عکس‌های احساسی‌تر و جذاب‌تر هستند. سعی کنید حس مکان را منتقل کنید. سعی کنید عکس‌های زیادی بگیرید، از بریدن عکس نترسید و به خاطر داشته باشید بعضی از غذاها هر چقدر هم خوشمزه باشند، خوش عکس نیستند.

نظرات کاربران

از درج نظرات توهین آمیز و یا حاوی لینک های تبلیغاتی جلوگیری خواهد شد. از ارسال لینک در مطالب ارسالی خودداری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *