سفرنامه

مسافرت سبز چیست؟چگونه یک مسافر سبز باشیم؟

سفر سبز ؛ مسافرت سبز و مسافران سبز یکی از رویکردهای صنعت گردشگری است که در سالهای اخیر و با عنوان سفر مسولانه در کانون توجه قرار گرفته است.

بسیاری از افراد مسافرت سبز را همردیف با طبیعت گردی و یا اکوتوریسم دانسته اند در حالیکه گونه های مختلف طبیعت گردی و  اکوتوریسم هریک بعنوان شاخه ای مستقل در دل رویکرد سفر سبز قرار می گیرند.البته اینکه در سفر تنها ردی از انسان باید بجا بماند ردپای انسان می باشد نکته مشترک تمامی زیرشاخه های سفر مسولانه و مسافران سبز می باشد.

فارغ از اثرات شیوع و گسترش ویروس کرونا  طی سالیان اخیر و بویژه در دو دهه گذشته سفرهای بسیاری در سراسر جهان رخ داده است. افراد مقاصد مختلفی را در نظر می گیرند، امکانات را می سنجند و سپس تصمیم خود را می گیرند و راهی می شوند. در این میان ردپایی که انسان از خودش در مقاصد برجای می گذارد، توجه بسیاری را به خود جلب می کند. یکی از مسائلی که در زمینه مباحث سفر و گردشگری همواره برای کارشناسان مطرح بوده است کاهش آسیب های زیست محیطی ناشی از گردشگری و فعالیت های مربوط به آن می باشد.
اهمیت ارتباط میان محیط زیست و سفر موجب پیدایش اصطلاحاتی همچون سفر سبز یا اکوتوریسم شده است. به یاد داشته باشید که برای تجربه یک سفر سبز احتیاجی به نادیده گرفتن و یا قربانی کردن خواسته های خود در مورد سفر ندارید. می توانید به هر جایی که دوست دارید سفر کنید، در مکان های مختلف از یک کلبه کوچک تا هتل پنج ستاره تاپ اقامت داشته باشید و از بهترین امکانات و تسهیلات برخوردار شوید و در عین حال یک مسافر سبز هم باشید. تمام آنچه که به آن احتیاج دارید به کارگیری راهکارهایی برای حفاظت از محیط مقصد مورد نظر شماست.

سفر سبز و مسافران سبز در صنعت گردشگری

مسافرت سبز چیست؟

اصطلاح سفر سبز به طور کلی به اهمیت حفاظت از محیط طبیعی و فرهنگی مکان مورد بازدید می پردازد و توجه به گونه های گیاهی و جانوری، آداب و رسوم جوامع و مسائل مربوط به آنها را شامل می شود.

چرا سفر سبز؟

سفر سبز ریشه در تفکری علمی بنام مدیریت سبز دارد که هدف نهایی آن دستیابی به توسعه پایدار می باشد. با وجود نزدیک به یک میلیارد گردشگر که در طول سال به مقاصد مختلفی روانه می شوند، کاهش و به حداقل رساندن اثرات منفی سفر بر طبیعت و فرهنگ موجود در زمین بعنوان موضوعی پر اهمیت باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد چرا که تاثیرات شما بر روی مقصد به طور کلی بر شرایط کل زمین تاثیر می گذارد.
در سمت دیگر قضیه اقدام به این گونه سفرها بعنوان یکی از آسان ترین و ضروری ترین راهها  برای حفظ مقاصدی است که دوستشان دارید و حفظ آنها برایتان مهم است.چیزی که از آن بعنوان سفر های مسولانه نام برده می شود.

کافیست به این مساله توجه داشته باشید که با خروج شما از مقصد همچنان افرادی در آن محل به زندگی خود ادامه می دهند و برای بقا و تداوم زندگی به آن محیط زیست نیاز دارند. همچنین مسافران دیگری بعد از شما به مقصد وارد می شوند که حق استفاده از امکانات آن را دارند و با نگاه دورتر می توانید به این فکر بیافتید که این محل مقصدی برای نسل آینده و فرزندان شما نیز خواهد بود.
با نگاهی دقیق تر متوجه این موضوع خواهید شد که این سفرها نه تنها گران تر از سفرهای معمولی تمام نمی شوند بلکه در بسیاری موارد به عنوان راهی برای کاهش هزینه هایتان به شمار می رود.

اقدامات لازم قبل از ترک خانه

اقدامات لازم برای داشتن یک سفر سبز از زمانی آغاز می شود که شما تصمیم می گیرید به سوی یک مقصد خاص ترک کنید. قبل از اینکه سوار وسیله  نقلیه شوید بهتر است نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

* در بستن کوله بارتان دور وسایل اضافی و غیر ضروری را خط بکشید. این وسایل تنها بار شما را سنگین می کنند و مصرف سوخت در حمل و نقل را افزایش می دهند. پس هم به جیب شما آسیب می زنند و هم به محیط زیست.

* لوازم یک بار مصرف را از وسایل خود حذف کنید و سعی کنید لوازم روزمره تان را به کار بگیرید. لیوان، حوله، ملحفه و بسیاری موارد دیگر را می توان از میان لوازم شخصی و مصرفی خودتان انتخاب نمایید.

* مراقبت از محیط در سفر تنها به مقصد معطوف نمی شود بلکه مبدا شما نیز در فرایند سفر قرار دارد. پس قبل از خروج از محل زندگی تان تمام وسایل مصرف کننده انرژی را خاموش کرده و از عدم اتلاف انرژی اطمینان حاصل نمایید.

انتخاب اقامت گاه سبز

این تصور که اقامت گاه های سازگار با محیط زیست کمترین امکانات را در اختیار شما قرار می دهند را فراموش کنید. امروزه در سراسر دنیا هتلها، کمپ ها و انواع دیگری از اقامتگاهها وجود دارند که با در نظر گرفتن تمامی شرایط زیست محیطی و پیاده سازی مدیریت سبز طیف وسیعی از امکانات را با قیمت های متفاوت در اختیار شما قرار می دهند.با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان طیف وسیعی از هتل های سبز را حتی در شهرها هم پیدا کرد.

اگر می خواهید سفری سبز داشته باشید باید با توجه به نکات پیشین، مسائل زیر را هم در انتخاب اقامتگاه در نظر بگیرید.

 •  آیا اقامتگاه مدنظر شما توسط یک فرد بومی تاسیس شده و مدیریت می شود و یا حداقل کارمندانی از جامعه محلی در آن به کار مشغولند؟
 •  چه نوع برنامه در خصوص بازیافت موادی مانند پلاستیک، آلومینیوم، کاغذ و … در محل مورد نظر انجام می شود؟
 •  آیا در خدمات اقامتگاه از لوازمی همچون حوله به صورت یکبار مصرف استفاده می شود و یا امکان تعویض هر روز آن وجود دارد؟
 •  چه برنامه ای برای کاهش مصرف انرژی وجود دارد؟ این برنامه ها می توانند استفاده  کارآمد از نور روز، تنظیم فشار آب و یا استفاده از انرژی های پاک مثل انرژی بادی بادی و خورشیدی را شامل شوند.
 •  این اقامتگاه چه مزایایی را نصیب جامعه محلی می کند و چه ارزش هایی را برای آن قائل است؟منافع بلند مدت مادی این اقامتگاه برای ساکنین محلی چه می تواند باشد؟

اکوتوریسم وسفر سبز رویکرد جدید صنعت گردشگری

حمل و نقل و مسافرت سبز

اینکه چه شیوه ای را برای رسیدن به مقصد انتخاب می کنید در ردپای شما بر محیط بسیار موثر است.بعنوان نمونه در فرودگاه‌های 25 کشور جامعه اقتصادی اروپا امروزه برای تشویق مسافران برای آن که سبز باشند و در این کشور‌ها «سبز» رفتار کنند، از آنها می‌خواهند که به عضویت کلوپی در آیند و سعی کنند که در طول سفر با رعایت برخی از نکات، خود سبز باشند و به سبزی جامعه اقتصادی نیز کمک کنند.

در این فرودگاه‌ها نمونه‌هایی از مغازه‌های معتبر آن کشور وجود دارد که در آن به بهترین شکل اجناس خاص همان کشور را عرضه می‌کنند. اما وقتی کسی با فرم پیوستن به گروه مسافران سبز به شما نزدیک می‌شود، حتما شگفت زده می‌شوید. او یک متخصص کارشناس محیط‌ زیست است و می‌گوید اگر همه مسافرانی که به اروپا می‌آیند و یا از این قاره می‌روند سعی کنند «سبز» باشند، قطعاً اروپا سبز‌تر خواهد بود.

در زمینه حمل و نقل  و سفر سبز  توجه به راهکارهای زیر می تواند کمک کننده باشد:

 •  در برخی مسیرهای پروازی در دنیا هواپیماهایی مورد استفاده قرار می گیرند  که کمترین میزان دی اکسید کربن را تولید می کنند. در صورت امکان می توانید آنها را برای رفتن به مقصد انتخاب کنید.
 •  برای سفرهای کوتاه تر به ویژه در مناطق دارای خطوط ریلی مناسب، به جای هواپیما از قطار استفاده کنید.
 •  به هنگام اجاره خودرو کوچکترین نوع آن را که احتیاجات شما را برطرف می کند انتخاب کنید. حد الامکان از خودرو های سنگین و بار اضافی خودداری کنید. چرا که بجز افزایش  هزینه سوخت و میزان آلودگی فایده  دیگری ندارند. در برخی مواقع می توانید از خودروهای الکتریکی و خورشیدی که آسیب کمتری برای محیط دارند استفاده کنید.
 •  در مقصد برای جابه جایی حتی الامکان از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید تا علاوه بر رعایت مسائل زیست محیطی در هزینه های تان هم صرفه جویی کنید.

در زمان اقامت

همه چیز مربوط به ویژگی های محل اقامت شما نمی شود. بعنوان یک مسافر سبز حتی اگر یک اقامتگاه سبز را برای ماندن انتخاب کرده اید باز هم باید شرایطی را رعایت کنید تا دوست بهتری برای محیط مقصد به شمار بیایید. این راهکارها شاید به نظر تکراری به نظر برسند اما باز هم باید به آنها توجه نمود.

 •  به هنگام استفاده از منابع مقصد نهایت صرفه جویی را اعمال کنید. مثلا می توانید زمان دوش گرفتن خود را کاهش دهید.
 •  وقتی محل اقامت خود را ترک می کنید دستگاه سرمایش یا گرمایش محیط، تلویزیون و لامپ ها و سایر وسایل الکتریکی را خاموش کنید.
 •  سعی کنید استفاده از لوازم یک بار مصرف را به حداقل ممکن برسانید و اگر مجبور به استفاده شدید بقایای آن را از محل اقامت جمع آوری کنید و تحویل مراکز بازیافت بدهید.
 •  سعی کنید احتیاجات خود را با محصولات محلی بر طرف کنید و کمترین استفاده را از انواع صادراتی کالاها داشته باشید. از این طریق می توانید به اقتصاد محلی نیز کمک کنید.

سفر بنا به ماهیت ناملموس آن همیشه با خاطرات و لذت ها و تجاربی همراه است که تا همیشه در ذهن شما می مانند. با مراقبت از امکانات و منابع مقصد می توانید علاوه بر خاطرات خوشی که برای خودتان رقم می زنید کمترین آسیب را متوجه مقصد سازید. کافیست راهکارهایی که به آنها اشاره شد را به کار بگیرید و سفری سبز و متفاوت را تجربه کنید.

در همین زمینه بخوانید:

لوکس ترین مقاصد کویری,آرام و باشکوه در وسط صحرا

نظرات کاربران

از درج نظرات توهین آمیز و یا حاوی لینک های تبلیغاتی جلوگیری خواهد شد. از ارسال لینک در مطالب ارسالی خودداری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *