سفرنامه

گردشگری مسولانه ، راهکاری برای توسعه پایدار

گردشگری مسولانه به عنوان یکی از رویکرد های معاصر در صنعت سفر و گردشگری شناخته می‌شود که در آن توجه و تمرکز اصلی به  تأثیرات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و محیطی گردشگری بر محل های مورد بازدید و جوامع می‌باشد. به عبارت دیگر، در این نوع گردشگری، تلاش می‌شود تا به توازن بین نیازهای گردشگری و حفظ محیط زیست و فرهنگ محلی برسیم.

نمونه ای از گردشگری مسولانه، بازدید از مناطق طبیعی با حفظ محیط زیست و رعایت قوانین محیط زیستی است. به عنوان مثال، یک گروه گردشگری که در حین بازدید از یک پارک ملی، زباله‌های خود را جمع‌آوری می‌کند و راهنمایی‌هایی در مورد حفاظت از جانوران و گیاهان محلی ارائه می‌دهد، به عنوان یک نمونه از گردشگری مسولانه مطرح می‌شود.

اهمیت گردشگری مسولانه

گردشگری مسولانه اهمیت بسیاری در امور اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و محیطی دارد. این رویکرد سعی در کاهش تأثیرات منفی گردشگری بر محیط زیست، فرهنگ محلی، و اقتصاد مقصد دارد و به جایگزینی آن با تأثیرات مثبت و پایدار می‌پردازد.

از جمله اهمیت‌های گردشگری مسولانه می‌توان به حفظ  تنوع زیستی(بیو دایورسیتی)، ایجاد اشتغال محلی، حمایت از فرهنگ و هویت محلی، ارتقاء زندگی مشترک و همبستگی اجتماعی اشاره کرد.

انواع گردشگری مسولانه

  1. گردشگری محیط‌زیستی: که در آن به حفظ و حمایت از منابع طبیعی و گونه‌های مختلف در محیط‌های طبیعی توجه می‌شود.
  2. گردشگری فرهنگی: که به بررسی و ارزیابی تأثیرات فرهنگی گردشگری بر جوامع محلی می‌پردازد.
  3. گردشگری اجتماعی: که به بررسی تأثیرات اجتماعی گردشگری بر ارتباطات انسانی و همبستگی اجتماعی می‌پردازد.
در مجله سفر و گردشگری سفرنامه به یکی از رویکرد های معاصر صنعت توریسم یعنی گردشگری مسولیت پذیر پرداخته ایم
گردشگری مسولانه و توسعه صنعت گردشگری

گردشگری مسولانه با فراهم کردن فرصت‌های اشتغال محلی، ارتقاء زیرساخت‌های گردشگری، حفظ منابع طبیعی و فرهنگ محلی، ارتقاء کیفیت خدمات گردشگری، و ترویج فرهنگ مسافرت مسئولانه، نقش بسیار مهمی در توسعه صنعت گردشگری ایفا می‌کند.

این نوع سفر را شاید بتوان گفت که ارتباط و همپوشانی بسیاری با سایر انواع سفر از جمله مسافرت سبز ،اکوتوریسم و حتی از برخی جنبه های علمی به گردشگری خلاق دارد.

گردشگری مسولانه و آینده صنعت گردشگری

در آینده، با توجه به رشد روزافزون صنعت گردشگری و تأثیرات منفی آن بر محیط زیست و جوامع محلی، گردشگری مسولانه به عنوان یک رویکرد برجسته در توسعه پایدار صنعت گردشگری خواهد بود. افزایش آگاهی از اهمیت حفظ محیط زیست و فرهنگ محلی، همراه با افزایش نیازهای گردشگران برای تجربه مسافرت‌های متفاوت و مسئولانه، این نوع گردشگری را به یک انتخاب برجسته و محبوب برای مسافران آینده تبدیل خواهد کرد.

خلاصه

گردشگری مسولانه با تأکید بر حفظ محیط زیست، فرهنگ محلی، و توسعه اجتماعی و اقتصادی پایدار، به عنوان یک رویکرد مهم در صنعت گردشگری مطرح است.

با توجه به اهمیت آن در توسعه پایدار صنعت گردشگری و مواجهه با چالش‌های آینده، ترویج این نوع گردشگری و ایجاد شرایط مناسب برای پذیرش و توسعه آن، از اولویت‌های اساسی در برنامه‌ریزی و مدیریت گردشگری است.

نظرات کاربران

از درج نظرات توهین آمیز و یا حاوی لینک های تبلیغاتی جلوگیری خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *