سفرنامه

سفرنامه آشنایی با ازمیر

آشنایی با جاذبه های گردشگری ازمیر ترکیه

شهر بندری ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه و مهد روشنفکری و آزادی در این کشور است.شهر ازمیر که در زبان ترکی ازمیر زیبا نام دارد. این شهر تجاری، یکی از جاذبه های توریستی واقع در غرب ترکیه نیز هست. عمده شهرت ازمیر به واسطه گذرگاه ساحلی سرسبز و زیبای “کوردون”، واقع در این شهر است. این گذرگاه ساحلی را می توان یکی از زیباترین و جذاب ترین گذرگاه های ساحلی در سطح جهان دانست

تاریخچه شهر ازمیر (Izmir)

 این شهر تجاری، یکی از جاذبه های توریستی سرزمین آناتولی (ترکیه کنونی) ، قرنها جزئی از خاک ایران بوده و آثار استثنایی از ادوار مختلف تاریخ ایران به خصوص امپراطوری هخامنشیان را در خود جای داده است.

در زمان هخامنشیان نیمه غربی ترکیه تحت عنوان ساتراپی اسپاردا (استان اسپاردا) شناخته می شد. یکی از مهمترین شهرهای فعلی ترکیه که در محدوده ساتراپ اسپاردا قرار دارد شهر توریستی ازمیر است که آثار اعجاب آوری از تمدن هخامنشی را در دل خود جای داده. یکی از این آثار آرامگاه یک نجیب زاده پارسی است که در غربی ترین نقطه استان ازمیر و کشور ترکیه , در «کارابورون» واقع گردیده است.

شهر ازمیر که از هر یک از اقوام شرقی، یونانی، ارمنی و یهودی، میراثی به ارث برده است. اندکی از سایر نقاط ترکیه متفاوت است؛ تا جایی که برخی شهروندان مذهبی ترکیه نسبت به این شهر اندکی بدبین هستند و این مساله جدیدی نیست. حتی در زمان امپراطوری عثمانی این شهر را با نام ” اسمیرنای ملهد” خطاب می کردند! امروزه هم ازمیر، سنگر روشنفکری را به خوبی حفظ کرده است. برای مثال در ماه رمضان که اکثر بارها در استانبول تعطیل هستند، روال معمول زندگی همانند روزهای دیگر سال در ازمیر جریان دارد.

آب و هوای ازمیر

ازمیر آب و هوای مدیترانه ای با تابستان های گرم و فاقد بارش و زمستان های بارانی دارد. شهر ازمیر که در گذشته با نام “اسمیرنا” شناخته می شد. در خلیجی باریک در ساحل غربی ترکیه و در مجاورت دریای اژه واقع شده است. در طول تابستان بین ماه های می تا اکتبر دمای هوا بین ۲۵ تا ۳۲ درجه سانتیگراد است و در ماه اکتبر تا ۲۳ درجه سانتیگراد افت می کند. در روزهای آغازین و واپسین تابستان امکان دارد دمای هوا در طول شب اندکی سرد به نطر برسد. در طول تابستان حداقل دما به ۲۰ درجه و حداکثر به ۴۶ درجه سانتیگراد می رسد. واقع شدن در میان صخره ای کوچک و احاطه شدن توسط کوهستان ایزمیر را در برابر بادهای سرد محافظت می کند، هرچند که این مساله در طول تابستان های گرم چندان خوشایند به نظر نمی رسد!

جاذبه های تاریخی ازمیر

آرامگاه هخامنشی در فوچا (Foça)

فوچا شهر و منطقه‌ای در استان ازمیر ترکیه است. آرامگاهی به جا مانده از دوره هخامنشی در این منطقه قرار گرفته است و در بین افراد محلی به برج سنگی (به ترکی استانبولی: Taş Kule) معروف است. این بنا همانند آرامگاه کورش بزرگ به شکل هرم است و برای ساخت آن از سنگ آهک استفاده شده است.

این آرامگاه در سال 470 پیش از میلاد ساخته شده و آرامگاه یک شاهزاده پارسی است. نقاشی موجود در داخل آن , یک شاهزاده هخامنشی و خدمتکاران وی را به تصویر کشیده که پوشش و لوازم موجود در آن به وضوح به هخامنشی بودن این مقبره اشاره دارد.

کادیفه قلعه (Kadifekale)

با نام قدیمی پاگوس یادگاری از آمازونها و قرن چهارم قبل از میلاد بوده و در دوره‌های امپراطوری یونان، رم، بیزانس و عثمانی دستخوش تغییراتی گردیده است و با 186 متر ارتفاع قرنهاست که نگهبان دائمی شهر ازمیر و دریای اژه می‌باشد. این قلعه در زمان اسکندر کبیر توسط یکی از ژنرال‌های او بنام لیسماکوس دوباره سازی گردید که آثار آن تا به امروز باقیست.

برج ساعت (Clock Tower Izmi)

برج ساعت ازمیر یک برج ساعت تاریخی واقع در میدان کوناک کوناک در منطقه ازمیر، ترکیه است. و ساخته شده در سال 1901 به مناسبت گرامیداشت سالگرد 25th الحاق عبدالحمید دوم به تاج و تخت شد.  برج ساعت سمبل و نماد شهر ازمیر یکی دیگر از جاذبه های ترکیه و دیدنیهای ازمیر ترکیه بوده و در قلب شهر در میدان کناک قراردارد. این برج هدیه ای از جانب سلطان عبدالحمید بوده که در سال 1901 به سبک عثمانی و با تزیینات زیبا که توسط معمار فرانسوی گرزه ریموند چارلز طراحی و ساخته شده است و یکی از برترین جاذبه های گردشگری ازمیرhست.

کلیسای سنت پلی کارپ (Saint Polycarp)
در ازمیر کلیساهای قدیمی و مشهور زیادی وجود دارد ولی قدیمی ترین کلیسا در ازمیر،کلیسای سنت پلی کارپ Saint Polycarp بوده و سمبلی از هفت کلیسا میباشد. به روایاتی آپوکالیپس Apocalypse مقدس که در 155 بعد ازمیلاد ودر سن 86 سالگی به دست رومیها کشته شد؛ وقتی توسط آنهابه سمت چوبه ی مرگ برای سوزاندن برده شد,شعله های آتش اورا در بر نگرفت،بنابراین وی را به وسیله ی ضربات شمشیر به قتل رظسانده و این کلیسا را برای او در این مکان ساختند.

مسجد حصار (Hisar Mosque Izmir)

مسجد حیصار ازمیر بزرگترین و قدیمی ترین مسجد در ترکیه و از بهترین جاذبه های گردشگری ازمیر است . مسجد حیصار ازمیر دارای یک اندرون دلپذیر با یک منبر و محراب زیبا است. مسجد حیصار ازمیر یک مسجد تاریخی و از برترین دیدنیهای ترکیه است که در قرن ۱۶ و بین سالهای ۱۵۹۲ تا ۱۵۹۸ ساخته شده است. فضای داخلی آن شامل یکی از نمونه های قابل توجه آثار هنری اسلامی عثمانی به شمار میرود.

 

 

بازار کمرالتی ازمیر ( Kemeralti Bazaar Izmir)

 بازار کمرالتی منطقه تاریخی ازمیر است که به قرن 17 برمیگردد و یکی دیگر از مهمترین مراکز خرید ارزان مخصوصا خرید سوغاتی در ترکیه است. در خیابان های بازار کمرالتی می توان عتیقه های افسون کننده، جواهرات ظریف و خوشایند، تنوع وسیعی از البسه و انجیر و کشمش خشک را پیدا کرد. این بازار از مهمترین مراکز خرید ترکیه و مراکز خرید ازمیر ترکیه به شمار می رود.

موزه های ازمیر

ازمیر شهر موزه هاست و هر کدام از موزه ها نیز بسیار جذاب و دیدنی و مملوز از آثار فاخر و ارزشمند .

 1. موزه باستان شناسی ازمیر ,2. موزه فرهنگ شناسی ازمیر, 3. موزه آتاتورک ازمیر, 4. موزه هنرهای نفیس ازمیر ,5. موزه هنرسلچوک یاشار ازمیر, 6. موزه تاریخ طبیعی ازمیر, 7. موزه باستانشناسی ادمیش ازمیر


معبد آرتمیس (Artemis Tapınağı)

معبد آرتمیس، یکی از عجایب هفتگانه جهان است. این بنا در سال ۵۵۰ قبل از میلاد در ترکیه کنونی ساخته شده‌است. این معبد هم‌اکنون در نزدیکی شهر سلجوق و بناهای تاریخی اِفِسوس قرار دارد.

معبد آرتمیس در شهر افسس در حدود ۵۰ کیلومتری شهر ازمیر ترکیه قرار داشته‌است. این معبد به عنوان زیباترین بنای روی زمین شناخته می‌شده‌است و به همین دلیل در میان عجایب هفتگانه جا دارد.

هرچند که زیربنای باقی‌مانده از این معبد تاریخ ساخت آنرا قرن هفتم قبل از میلاد مشخص می‌کند. اما راه یافتن معبد آرتمیس در فهرست عجایب هفتگانه به حدود ۵۵۰ قبل از میلاد مربوط می‌شود. این بنا که به آن معبد بزرگ مرمرین گفته می‌شود، توسط قارون شاه لیدی به کرسیفون (Chersiphron) معمار یونانی سفارش داده شد. معبد با مجسمه‌های برنزی که توسط ماهرترین مجسمه سازان آن زمان ساخته شده بودند تزئین شده بود. هنرمندانی نظیر فیدیاس،پلی‌کلیتوس (Ploycleitus)، کرسیلاس (Kresilas) و فرادمون (Phradmon).

این معبد با زیر بنای چهارگوش خود، برخلاف نمونه های دیگر از مرمر ساخته شده و یک ورودی زیبا و تزئینی به حیاط بزرگ ساختمان داشته است. پلکان مرمری طبقه همکف را به بالکن هاییلند و عظیمی متصل میکردند که کف آن در حدود ۸ متر در ۱۳۰ متر بوده است. ۱۲۷ ستون در این بنا به کار رفته که ارتفاع آنها ۲۰ متر و با سرستونهای ایونیک و کناره های کنده کاری شده بوده است. ستونها در ردیفهای منظم در کل محوطه به جز منطقه مرکزی – که محل قرارگیری خانه الهه بود – قرار گرفته بودند. این معبد تعداد فراوانی از آثار هنری را درخود جا داده بود. از جمله ۴ مجسمه برنزی باستانی از قبیله آمازون که توسط بهترین هنرمندان دوران ساخته شده بودند. هنگامی که سنت پل به دیدن شهر آمده بود، معبد با ستونهای طلایی و مجسمه های کوچک نقره ای و نقاشی های متهدد تزئین شده بود. هیچ شاهدی مبنی بر وجود مجسمه آرتمیس در مرکز معبد وجود ندارد اما دلیلی هم برای وجود نداشتن آن در دست نیست.

شهر تاریخی افسوس (Ephesus)

اِفِسوس (نیز اِفِسُس) یکی از شهرهای ایونیا در آناتولی (ترکیه کنونی) باستان بود، که امروز ویرانه‌های آن به عنوان مرکز گردشگری و باستان‌شناسی در سه کیلومتری جنوب شهر سلجوق استان ازمیر کشور ترکیه قرار دارد.

جاذبه‌های گردشگری این شهر، همه ساله جهانگردان بسیاری را به این منطقه جذب می‌کند. «افسوس» میزبان یکی از هفت کلیسای آسیا در کتاب «مکاشفه یوحنا» در «عهد جدید» بوده است و شاید انجیل یوحنا در این محل به رشته تحریر درآمده باشد. همچنین بسیاری بر این باورند که «هفت خفتگان افسوس» (در قرآن: أصحاب الکهف)، که مسیحیان و مسلمانان آنها را مقدس می‌دانند، در این شهر زندگی می‌کردند و در غاری نزدیک به آن، سالهای بسیار به خواب رفته‌اند. کشف بسیاری از اسناد مربوط به مسیحیت و مذاهب پیشین، «افسوس» را در زمره مهم‌ترین بقایای تاریخی قرار داده‌است.

خرابه‌های شهر افسوس امروزه در هفتاد کیلومتری جنوب شهر ازمیر (برگرفته از یونانی اسمیمی) در نزدیکی شهرکی بنام سلجوق قرار دارند و هر سال گردشگرانی زیادی را به سوی خود جلب می‌کنند.

بسیاری از  مولفین و مرخین در نوشته های خود اعلام کرده اند که مریم مقدس در افسوس زیسته است. لیپسیوس با قاطعیت می پذیرد که مریم عذرا با جان مقدس به شهر افسوس رفته است. نویسندگان دیگری از جمله ارنست گورتیوس نیز مدافع این نظرند. این در حالی ست که مقبره ی مریم مقدس که به گفته ی کاترین امریش می بایست در فاصله ی 500 متری از سرای مریم باکره باشد، در جستجوها پیدا نشد. علی ای حال سرا و کلیسای مریم عذرا رازهای بسیاری را در دل خود دارد. با توجه به اینکه یونانیان نمی توانستند حرف “ش” را تلفظ کنند، نام افسوس در واقع تلفظ یونانی “آپاشا” ست، و یادآور جان مقدس و کلیسای مریم مقدس بوده است.

افسوس درهفتاد و چهار کیلومتری ازمیر قرار دارد و شما با تاکسی ظرف مدت یک ساعت به آنجا می رسید؛ البته مینی بوس ها و اتوبوس های زیادی نیز به آنجا رفت و آمد می کنند. یکی از هفت کلیسای آسیا که در کتاب مکاشفه ی یوحنا از آن نام برده شده در افسوس واقع شده بوده است؛ همچنین بسیاری بر این باورند که اصحاب کهف در غاری در این منطقه به خواب رفته اند.

 آسانسور ازمیر (Asansor Izmir)

 آسانسور ازمیر در سال ۱۹۰۷ در میدان کاراتاش بنای بسیار بلندی برای جا به جایی مردم از ساحل کاراتاش به بالای تپه به وسیله ی فشار آب ساخته شد، که بعدها به دلیل پیشرفت تکنولوژی این جابه جایی به وسیله ی نیروی الکتریکی صورت می گرفت.

داریو مرنو سکاغی(Dario Moreno Sokagi) ازمیر یکی از برترین جاذبه های گردشگری ازمیر، بالابری است که توسط داریو مورنو در قرن 19 ساخته شده. این آسانسور در بالا به صورت پیاده رویی به طرف مرکز شهر است. این پیاده رو با ارتفاع 51 متر، گذرگاهی را بین خیابانهای پایینی و بالایی فراهم می کند.  این آسانسور دارای یک رستوران که شامل یک نیم اشکوب برای مهمانان ویژه است و همچنین شما می توانید از فضای داخلی و بیرونی آن لذت ببرید و یکی از بهترین نوشیدنی های منطقه در این رستوران است و می توانید غذاهای ایتالیایی و ترکی و فرانسوی را با سلیقه خودتان انتخاب کنید.

اکنون این مکان تنها جنبه ی گردشگری دارد و قابل استفاده برای جا به جایی مردم نیست و تنها از رستورانی که در قسمت بالای این بنا ساخته شده و نمای بسیار زیبا و دل انگیزی که از شهر ازمیر دارد، می توان استفاده کرد. اگر شما مایل به دیدن شهر ازمیر به خصوص در شب هستید آسانسور دقیقا خواسته شمارو برآورده می کند. متناسب با تمام سلیقه ها شما میتوانید از این آسانسور 101 ساله استفاده کنید و لذت ببریدبعد از یک سفر کوتاه شما میتوانید یک استراحت آرام را در رستوران و کافه و بار آسانسور داشته باشید.

جاذبه های دیدنی ازمیر

تلفریک ازمیر (Teleferik Izmir)

 تلفريک شهر ازمير یکی دیگر از جاذبه های ترکیه و دیدنیهای ازمیر ترکیه به شمار میرود. این تلفریک همچون آسانسور شما را بر فراز ازمير مي برد. اين برج که در سال 1977 ساخته شده شما را به ارتفاع 423 متري از سطح زمين برده و شما میتوانید تمام شهر ازمیر را از بالا ببینید. سوار شدن در تلفریک یکی از برترین جاذبه های گردشگری ازمیر می باشد.

 

از دیگر جاذبه های دیدنی شهر ازمیر می توان از : پارک آبی ازمیر, پارک فرهنگ یا کولتور ازمیر, پارک الوف پالم ازمیر, بنای یادبود آتاتورک , بندر ازمیر, سواحل زیبای ازمیر, آکواپارک, محله یهودی نشینهای ازمیر, مراکز خرید, پارک تفریحی توگورت ازال, پارک اینسان حاکلاری, پارک ادنان سایگون و میدان کوناک نام برد.

 

نظرات کاربران

از درج نظرات توهین آمیز و یا حاوی لینک های تبلیغاتی جلوگیری خواهد شد. از ارسال لینک در مطالب ارسالی خودداری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. فاطمه گفت:

  چقدر عالی و زیبا.موفق باشید.

 2. پدرام گفت:

  ممنون از شما لطفا در مورد مناطق تفریحی ازمیر و مراکز خرید و کشتی تفریحی تو ازمیر هم بنویسین.هزینه پرواز رو هم بیارین با هتلهای خوب

  1. مدیرسایت گفت:

   با سلام و سپاس از توجه شما.حتما در این خصوص بزودی مطالب جامع و کاملی منتشر خواهیم نمود.از همراهیتان سپاسگزاریم.

 3. Hesam گفت:

  بهترین زمان برای رفتن به ازمیر کی هست؟

  1. مدیرسایت گفت:

   با سلام و سپاس از توجه شما.کلا مناطق مدیترانه ای و شهر ازمیر بدلیل آب و هوای مدیترانه ای شهری چهار فصل محسوب میشه ولی های سیزنش از اردیبهشت تا اواخر آبان هست.

 4. فاطمه گفت:

  برای مطلب مفیدتون سپاسگزارم