پراگ؛ زیبای تمام عیار

پراگ؛ زیبای تمام عیار

 

پراگ(Prague) پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری چک میباشد ،میتوان گفت تمام جاذبه های تاریخی و گردشگری چک در پراگ خلاصه میشود.

در ادامه سلسله مطالب مربوط به زیباترین های جهان امروز به سراغ یکی از زیباترین پایتختهای جهان در قاره سبز رفته ایم. پراگ شهری با پشتوانه غنی  تاریخی ، فرهنگی ،مذهبی و جاذبه های گوناگون گردشگری جایگاه خود را در عرصه گردشگری بعنوان شهری توریستی تثبیت نموده و همواره در حال بهبود ارتقای رتبه خود در این زمینه میباشد .سی سال پیش شهر پراگ برای مسافران اروپایی مانند یک راز بود؛ ولی در حال حاضر، یکی از محبوب ترین مقصد ها در قاره اروپاست، که سالیانه چهار میلیون بازدید کننده را به سمت خود می کشاند. پراگ یک شهر جمع و جور، با تاریخچه ای طولانی و جذاب از قرون مختلف با نمونه هایی از معماری رومی، گوتیک، باروک، رنسانس و هنر مدرن به شما ارائه می دهد.با سفرنامه پراگ همراه باشید تا دیداری داشته باشیم از این شهر زیبا:

سفرنامه پراگ

 

جمهوری چک یکی از کشور های اروپای مرکزی است که در سال ۱۹۹۳ پس از تقسیم از کشور چکسلواکی پدید آمد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی  چک کشوری واقع در نیم کره شمالی و  از لحاظ آب و هوایی معتدل میباشد.آب و هوای آن در طول سال بسیار متغیر است، این متغیر بودن دستخوش زاویه تابش خورشید در طول سال است. سال با زمستانی سرد آغاز و به دنبال آن بهاری دلچسب ، تابستانی گرم و پاییز خنک را به همراه دارد. زبان رسمی این کشور چکی است و اکثر مردم شهر درک کم و گاهی بیشتری از زبان انگلیسی و آلمانی دارند.

سفرنامه پراگ

 پراگ پایتخت و بزرگترین شهر چک میباشد ، میتوان گفت تمامی جاذبه های تاریخی و گردشگری چک در پراگ خلاصه می شود. پراگ با وجود نقش گنبد های طلایی کلیساها بر روی رودخانه ولتاوا یکی از زیباترین پایتخت های دنیاست.پراگ دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی است.روند پیشرفت پراگ اخیرا استوارتر و محکم تر شده ، رشد صنعت توریسم در کنار اقتصاد پویا سبب شده ساکنین آن نسبت به شهرهای دیگر چک وضعیت اقتصادی بهتری داشته باشند.

سفرنامه پراگ

دیدنی ترین قسمت پراگ قدیمی ترین بخش آن ، شهر قدیم نام دارد که بقایای بناهاو آثار تاریخی آن از قرون وسطی به جا مانده است. در سال ۱۹۹۲ مرکز تاریخی این شهر به مساحت ۸۶۶ هکتار در لیست میراث فرهنگی و طبیعی یونسکو ثبت گردید.

سفرنامه پراگ

پراگ کلکسیون منحصر به فردی از مقبره های تاریخی دارد که به همراه مابقی شهر زیر سلطه شکوه و عظمت قلعه پراگ قرار گرفته اند . این قلعه نمایشگر تمام سبک ها و نهضت های هنری زمان خود میباشد. بی شک اولین مقصد هر گردشگری قلعه پراگ میباشد. قلعه پراگ در قرن نهم میلادی ساخته شد ، و همیشه محل اقامت شاهان و امپراطوران این مرز و بوم بوده است. در قرن های ۱۲ تا ۱۸ میلادی ۴ بار مورد بازسازی قرار گرفته است. آخرین آسیب های وارد شده به آن طی جنگ های ۳۰ ساله بود که در قرن ۱۸ میلادی به دستور رییس جمهور چکسلواکی بازسازی شد.این قلعه که در حال حاضر کاخ ریاست جمهوری چک میباشد بزرگترین قلعه جهان است. علاوه برکلیسای جامع سنت ویتوس سه کلیسای دیگر نیز در آن قرار دارد. چیزی که در بازدید از قلعه قابل توجه است دیدن انواع مختلف سبک های معماری در هزار سالی است که قلعه در طول آن ساخته شده است. یکی دیگر از محل های دیدنی قلعه خیابان طلایی است که در زمان رودولف دوم محله طلاساز ها بوده است.

سفرنامه پراگ

کلیسای Vitus Cathedral با نامهای دیگر نیسیلاس مقدس و ادالبیرت مقدس با ۳ صحن و سبک گوتیک در قلعه پراگ قرار دارد که مقر اسقف چک میباشد و دارای ۲۱ نمازخانه و ۳ برج است. ارتفاع دو برج جلو ۸۲ متر و برج جنوبی به ۹۶٫۵ متر میرسد. برای رسیدن به بالای این برج ها باید ۲۵۴ پله را طی کرد. برج جنوبی ۷ ناقوس دارد که بزرگترین آنها زیکموند در سال ۱۵۴۹ میلادی ساخته شده و ۱۳٫۵ تن وزن دارد  و بزرگترین ناقوس چک به حساب می آید.

سفرنامه پراگ

پل چارلز معروفترین پل شهر پراگ میباشد و ساخت آن در سال ۱۳۵۷میلادی به دستور امپراطور چارلز چهارم آغاز شد و ساخت آن تا اوایل قرن ۱۵ به طول انجامید.این پل در زمان ساخت پل سنگی یا پل پراگ نام گرفت اما در سال ۱۸۴۱ نامش به پل چارلز تغییر یافت.طول این پل بیش از ۶۲۰ متر و عرض آن ۱۰ متر میباشد بر کناره های پل ۳۰ مجسمه سبک باروک قرار دارد. این پل طی ۴۵۰ سال تنها راه ارتباطی دو ساحل رود ولتاوا بوده است. 

سفرنامه پراگ

سفرنامه پراگ

 

کاخ شهرداری یکی از بهترین نمونه های هنر نوین در شهر پراگ است که در سال ۱۹۱۲ساخته شد. ساختمان شهرداری پراگ، یکی از شاهکارهای معماری هنر نو در اروپابه حساب می‌آید و بزرگ‌ترین سالن موسیقی در شهر پراگ را در برمی‌گیرد.

«ساختمان شهرداری پراگ» (Municipal House in Prague)، در مجاورت «برج باروت» (Powder Tower) و مکانی قرار گرفته که قبلاً کاخ دربار سلطنتی واقع شده بود.

سفرنامه پراگ

هدف از احداث این ساختمان مقابله با سبک مسلط معماری آلمانی در آن دوره و احیای ملی گرایی در معماری چک بوده است. قوس بالای این ساختمان به شکل تخم مرغ نمای مجللی با نقاشی دیواری بزرگ دارد.در طبقه بالای این عمارت سالن های مختلف تاتر و کنسرت وجود دارد که ازجمله مهمترین و بزرگترین آنها میتوان سالن کنسرت سامنتا را نام برد.جشن موسیقی بهار نیز در این ساختمان برگزار میشود.

سفرنامه پراگ

 

شهر پراگ علاوه بر جاذبه های گردشگری فراوان دارای باریک ترین خیابان جهان است که تنها پهنای آن نیم متر میباشد و افراد چاق نمیتوانند ازآن عبور کنند. این خیابان دارای پله های سنگی است .در گذشته از این خیابان ها در شهر تعداد زیادی وجود داشت ولی در حال حاضر تنها یک نمونه در منطقه مالااسترنا باقی مانده است.

سفرنامه پراگ

کلمنتینوم کتابخانه ای زیبا که هر بازدیدکننده ای را به هوس کتاب خواندن می اندازد!  یکی از بزگترین مجموعه ها و ساختمان کتابخانه ملی چک میباشد که نمونه ای زیبا از معماری سبک باروک است. نقاشی های سقف توسط جان هیبل انجام شده است. این کتابخانه برای اولین بار در سال ۱۷۲۲ به عنوان بخشی از دانشگاه Jesuit افتتاح شد و بعد ها در سال ۱۷۸۲ به کتابخانه عمومی تبدیل شد . این مجموعه به عنوان زیباترین کتابخانه دنیا بیش از ۶ میلیون کتاب در خود جای داده است.

سفرنامه پراگ

 خانه رقصان یا خانه مست و یا “جینجر و فردی” نام یک ساختمان معروف در شهر پراگ است که به پیشنهاد واکلاو هاول آخرین رئیس جمهور چکسلواکی و اولین رئیس جمهور چک توسط دو معمار به نام های فرانک گری (امریکایی) و ولادو میلونیک (کرواتی) به عنوان شگفتی معماری نوین ساخته شد. این خانه بر روی ویرانه های ساختمانی که در جریان بمب گذاری سال ۱۹۴۵ پراگ ویران شده بود احداث گردیده.

 

سفرنامه پراگ

یکی از مهمترین میدان های شهر پراگ که تاریخ جالب و پر حادثه ای را با خود به همراه دارد میدان واتسلاو یا ونسسلوس( Wenceslus )میباشد اکثر جنبش ها و اعتراضات در شهر پراگ از این میدان آغاز میشود.در واقع شکل آن به صورت میدان نیست بلکه دو خیابان پهن که در عرض خیابان های مشجر ،فرعی های ماشین رو را از هم جدا میکند.

سفرنامه پراگ

سفرنامه پراگ

یکی دیگر از جاذبه های شهر پراگ ساعت نجومی است که علاوه بر زمان اطلاعات نجومی مانند اندازه و موقعیت ماه ،موقعیت دایره البروج خورشید و… را نشان میدهد.این ساعت در بالای برج عمارت شهرداری در شهر قدیم نصب گردیده و از پرطرفدارترین جاذبه های شهر پراگ میباشد.ساعت مکانیکی و صفحه نجومی آن در سال ۱۴۱۰ نصب شده و تقریبا در سال ۱۴۹۰ صفحه سال نما به آن اضافه گردیده و بالای آن با مجسمه های سبک گوتیک مزیین گردیده است.

سفرنامه پراگ

سفرنامه پراگ

این ساعت را از نظرقدمت سومین ساعت در دنیا و البته قدیمی ترین ساعتی است که هنوز کار میکند.در کنار ساعت ۴ مجسمه که نماد چهار ویژگی ناپسند میباشند به ترتیب از چپ به راست ،غرور ، حسادت ،مرگ و خوشگذرانی قرار دارد. در پائین این چهار تندیس ،۴ شمایل دیگر مربوط به یک تاریخ نگار ، فرشته ، ستاره شناس و فیلسوف قرار گرفته است.

سفرنامه پراگ

باغ وحش پراگ در سال ۱۹۳۱ تاسیس شد و هدف از راه اندازی آن حفاظت از حیات وحش و مطالعه آن بود. این باغ وحش در منطقه Troja در شمال شهر پراگ قرار دارد و بیش از ۴۲۰۰ حیوان از ۶۵۰ گونه جانوری در آن نگهداری میشود.

سفرنامه پراگ

 واقعیت این است که زیبایی ها و جاذبه های پراگ تمامی ندارد! این شهر پراست از رستورانها و کافی شاپها و سالنهای اپرا و تئاتر و  کلکسیونی از ساختمانهایی با سبکهای مختلف معماری .از دیگر جاذبه های گردشگری و تاریخی شهر پراگ میتوان به موزه هنرهای تزئینی ، گالری شهر پراگ ، تپه و پارک پترین ، موزه کونیسم ، موزه ملی چک و پل های دیگر اشاره کرد. در

سفرنامه پراگ

در پایان ضمن اینکه شما را به تماشای تصاویر زیبایی از جاذبه های گردشگری پراگ دعوت میکنیم این نکته را هم یادآور میشویم که پراگ را باید از نزدیک دید و حس کرد.اگر اینبار برنامه ای برای مسافرت به اروپا در ذهن دارید بی شک پراگ گزینه ای خاطره انگیز برایتان خواهد بود.برای سفر به پراگ و جمهوری چک باید ویزای شینگن تهیه کرد.

سفرنامه پراگ

سفرنامه پراگ

سفرنامه پراگ

در همین زمینه میتوانید ببینید:

ورشو شهری که از نو ساخته شد

سفرنامه آشنایی با ازمیر

 

 

 

یک نظر

  • […] گوتیک، باروک، رنسانس و هنر مدرن به شما ارائه می دهد.با سفرنامه پراگ همراه باشید تا دیداری داشته باشیم از این شهر […]

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *