سفرنامه

ورشو شهری که از نو ساخته شد

ورشو شهری که دوباره ساخته شده

 

ورشو پایتخت کشور لهستان به دلیل موقعیت جغرافیایی همواره مورد حملات گوناگونی قرار گرفته، این شهر تا به امروز چندین بار تخریب شده است و آخرین نابودی شهر مربوط به جنگ جهانی می باشد که بیش از 95 درصد شهر تخریب شد، البته این شهر امروزه یکی از مدرن ترین و زیباترین شهرهای  قاره سبز می باشد.امروز در سفرنامه قصد داریم تا این شهر زیبا و خاطره انگیز را برایتان معرفی کنیم.با ما همراه باشید

ورشو شهری از نو ساخته شده

ورشو (Warsaw) پایتخت کشور لهستان، این کلانشهر بر روی رودخانه ویستولا در شرق و مرکز لهستان قرار دارد و جمعیت آن در حدود 1،765 میلیون نفر می باشد، جمعیت منطقه شهری ورشو در حدود 3.101 نفر است. مساحت شهر ورشو 199.6 کیلومتر مربع می باشد. این شهر در ردیف شهرهای آلفا قرار دارد، ورشو یک مقصد بین المللی توریستی (سایت میراث جهانی یونسکو )، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی مهم در اروپا می باشد.

به گفته تاریخدانان ورشو تا قبل از جنگ جهانی دوم یکی از زیباترین شهرهای جهان بوده است. تهاجم آلمان ها در سال 1939، قتل عام یهودیان و اردوگاه کار اجباری سبب به وجود آمدن قیام ورشو شد و به دنبال آن آدلف هیتلر در سال 1944 از زمین و هوا به این شهر حله کرد و بیش از 95 درصد (یا 85 درصد) این شهر تخریب شد. در اثر این حملات بیش از ۲۰۰ هزار نفر از اهالی ورشو کشته‌ شدند.

این شهر بعد از این حوادث خود را به طور کامل بازسازی کرد. در سال 2012 ورشو به عنوان سی و دومین شهر قابل زندگی در دنیا معرفی شد. این شهر در رده بندی های سال 2017 رتبه هشتم در تجارت پاک، رتبه چهارم در سرمایه انسانی و سبک زندگی را به خود اختصاص داد. ورشو را می توان مرکز اروپای شرقی دانست. بورس اوراق بهادار ورشو بزرگترین و مهم ترین در اروپای مرکزی و شرقی است. نکته دیگر درباره ورشو این است که بیشترین آسمان خراش را در بین کشورهای اتحادیه اروپا را دارا می باشد.

 

جغرافیا و آب و هوای ورشو

شهر ورشو در فاصله سیصد کیلومتری منطقه کوهستانی کاراپاتیان و ۲۶۰ کیلومتری دریای بالتیک واقع شده‌ است. آب و هوای شهر سرد و ارتفاع آن از سطح دریا قریب به یکصد متر است. تپه‌های زیادی در اطراف شهر واقع شده که پوشیده از جنگل بوده و بیش از یکصد و چهل متر ارتفاع ندارند. زمستان‌ها سرد و فصل گرم هوای معتدل دارد. بارندگی سالانه ۴۹۵ میلی‌متر است و بهترین فصول سال از نظر آب و هوا فصول پاییز و بهار هستند. شهر ورشو به یازده حوزه شهری مجزا تقسیم می‌شود که هر کدام شرایط جداگانه خود را دارند. همچنین ورشو مرکز یک شهرستان با نوزده منطقه تابعه است که هرکدام ادارات و تشکیلات جداگانه خود را دارند.

سیاست این شهر

ورشو پایتخت لهستان و مهم‌ترین شهر این کشور از نظر سیاسی و فرهنگی و اقتصادی است. تمام نهادهای اصلی مملکتی لهستان در این شهر واقع شده‌اند و محیط پارلمان لهستان، کاخ ریاست جمهوری، مجمع عالی قضایی و وزارتخانه‌های دولتی همه در این شهر واقع شده‌اند. اولین رئیس جمهور تاریخ در شهر ورشو فردی بنام آندرزی منیخ بود که در خلال سال‌های ۱۶۹۵–۱۶۹۶ در این مقام قرار داشت. رئیس جمهور لهستان حسب قانون مقام فرمانداری شهر ورشو را نیز دارد.

فرهنگ ورشو

این شهر را می توان مرکز فرهنگی لهستان نیز دانست. در جای جای شهر سالن های اپرا، موسیقی و تئاتر وجود دارد. این شهر میزبان فستیوال های گوناگونی نیز می باشد که از مهمترین آن ها می توان به کارناوال ورشو، جشن سوزاندن عروسک ها، عید پاک بتهوون، بزرگداشت قیام گتو، جشن اپرا موتسارت، جشن موسیقی پاییزه، جشن طولانی ترین روز سال و … اشاره کرد.

گردشگری ورشو

ورشو جز سایت های میراث جهانی یونسکو می باشد. این شهر تاریخی پر فراز و نشیب را سپری کرده که سبب شده آثاری از آن ها به جای بماند. شهر قدیمی یکی از بهترین مکان های توریستی شهر می باشد. 

در زیر ما نام جاذیه های دیدنی ورشو را برای شما قرار داده ایم؛

قصر سلطنتی (Royal Castle)
کاخ علم و فرهنگ (Palace of Culture and Science)
موزه قیام ورشو (Warsaw Uprising Museum)
مرکز علوم کوپرنیک (Copernicus Science Centre)
کاخ لازینکی (Łazienki Palace)
موزه شوپن (Muzeum Fryderyka Chopina)
کاخ استروخسکی (Ostrogski Palace)
موزه هنر مدرن (Museum of Modern Art)
پارک لازینکی (Łazienki Park)
پارک اسکاریسزوفسکی (Skaryszewski Park)
باغ وحش ورشو (Warsaw Zoo)

 

منبع با تلخیص و بازنویسی: en.wikipedia.org

نظرات کاربران

از درج نظرات توهین آمیز و یا حاوی لینک های تبلیغاتی جلوگیری خواهد شد. از ارسال لینک در مطالب ارسالی خودداری فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *